003.jpg

Сумчанам нагадують основні правила, які треба знати, аби вберегтись від укусів змій.

Як інформують медики, в Україні живуть п’ять видів отруйних гадюк, вужі, полози, ящірки, черепахи та інші плазуни. Не всі ці тварини є отруйними, але всі вони потенційно небезпечні для людини.

Щороку їхніми жертвами стають десятки людей. Уберегти себе від укусів можна, якщо дотримуватися простих правил.

Насамперед не можна торкатись неперевірених предметів руками. Натрапити на небезпечних плазунів можна в лісі, парку, в полі чи на сіножаті, а то й на власному подвір’ї. Змій багато в заболочених місцевостях, біля зарослих озер і ставків, у горах та пустелях. Ці тварини часто ховаються у старих пеньках, копицях сіна, під каменями або стовбурами повалених дерев. Саме тому цих предметів краще не торкатися руками, а користуватися ціпком.

Також перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду, треба пошурхотіти чи постукати в тому місці палицею. Це відлякає змію. Зазвичай вони тікають від людей, почувши кроки, стукіт чи голоси та одразу ж ховаються або відповзають подалі. Однак у спеку їхня поведінка може змінюватися, тож убезпечте себе цією простою дією.

Важливо пам’ятати, що змії не нападають першими, а проявляють агресію лише в разі небезпеки. Гадюки активні в денний час: як усі холоднокровні, вони полюбляють грітися на осонні. Зазвичай люди зазнають укусів, якщо випадково наступають, сідають чи лягають на рептилію. Однак буває, що змія стає об’єктом своєрідного полювання з боку людини. Побачивши змію, треба відійти убік без різких рухів.

Вирушаючи до місцевості, де потенційно можуть мешкати плазуни, слід надягати одяг, що захистить від укусів. Це мають бути довгі штани із цупкої тканини, високі черевики. Штани треба заправити в черевики.

Якщо все ж таки довелось зустрітись із плазуном, не можна робити різких рухів, адже змія зазвичай просто не побачить нерухомий об’єкт. Краще завмерти й чекати, доки гадюка відповзе.

Укус змії має важкі прояви та серйозні наслідки. Особливо тяжко переносять їх діти, літні люди й особи зі зниженим імунітетом.

Отрута гадюки справляє гемолітичну дію (спричиняє руйнування червоних кров’яних тілець крові) на людський організм. Після укусу на ураженому місці з’являється болючий набряк із множинними дрібними крововиливами — геморагіями. Отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини: настає загальна слабкість, тиск сильно знижується, виникають головний біль, задишка, запаморочення, набряк тканин і запалення лімфатичних вузлів.

У разі укусу треба якнайшвидше потрапити до лікаря. Лише професійний медик зможе надати необхідну допомогу. Проте пам’ятайте, що навіть без медичного лікування укус гадюки надзвичайно рідко призводить до смерті.

Якщо транспортування до лікарні довготривале, постраждалому потрібно зберігати спокій та менше рухайтесь; пити багато води; на місце укусу накласти стерильну пов’язку з антисептиком; зняти з ураженої кінцівки весь одяг, прикраси або взуття; за можливості прийняти 1–2 таблетки ліків від алергії; під час транспортування покласти уражену кінцівку на підвищення; за можливості прикласти до рани лід, загорнутий у тканину; не намагатись обробляти рану додатково; не треба висмоктувати отруту (таким чином збільшується імовірність додаткового зараження, до того ж це небезпечно і для людини, у якої отрута опинилась у роті) — хіба що неможливо отримати медичну допомогу в найближчі години, а в роті рятувальника нема відкритих ран; не накладати джгут на травму; не припікати рану; не вживати алкоголь.

Головна допомога для постраждалого — медична, тому якнайшвидше потрібно доправити його до лікарні.