Начальник управління освіти і науки Антоніна ДАНИЛЬЧЕНКО під час щопонеділкової апаратної наради при міському голові Олександрові ЛИСЕНКУ прозвітувала про підготовку освітніх закладів міста до навчального року.
На виконання розпорядження міського голови від 13 серпня 2020 року № 232-Р «Про перевірку готовності закладів освіти до 2020–2021 навчального року», робочою групою в складі представників Сумського міського відділу ДСНС України в Сумській області, Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області, відділу охорони здоров’я з метою встановлення рівня готовності закладів освіти до навчального року здійснено оцінювання стану готовності закладів до нового навчального року за всіма напрямами діяльності. Оглянуто 80 закладів освіти. Під час перевірки особлива увага членів комісії була зосереджена на ході проведення ремонтних робіт, обладнанні навчальних кабінетів, спортивних залів, приміщень соціально-побутового призначення (харчоблоків, туалетів, теплопунктів), покрівель, облаштуванні територій, виконанні заходів з протипожежної безпеки, забезпеченню закладів освіти засобами для здійснення протиепідемічних заходів, дотриманню вимог з охорони праці.
У місті функціонують 35 закладів дошкільної освіти комунальної форми власності.
Станом на 1 вересня у закладах дошкільної освіти відкрито 450 груп. Із них: раннього віку – 95; дошкільного віку – 355. Усього дошкільну освіту отримують 10298 дітей, що на 778 дітей менше ніж у 2019–2020 навчальному році. Із них: раннього віку – 1938 дітей; дошкільного віку – 8360 дітей.
У закладах дошкільної освіти виховується 1149 дітей з особливими освітніми потребами. У 2020–2021 навчальному році відкрито 13 інклюзивних груп у дев’яти закладах дошкільної освіти, де інклюзивне навчання здійснюється для 22 дітей. До штатних розписів закладів дошкільної освіти введено 13 посад асистента вихователя (всі асистенти мають вищу педагогічну освіту).
У закладах дошкільної освіти вимоги постанови Головного державного санітарного лікаря України від 21 травня 2020 року № 25 «Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби» виконані. Здійснюються всі протиепідемічні заходи. Наявний п’ятиденний запас засобів індивідуального захисту та дезінфікуючих засобів. Кількість дітей в групах не перевищує норми, визначеної нормативними документами (15–20 осіб). Розроблено адаптивний графік прогулянок та занять з метою недопущення об'єднання або змішування груп.
З 1 вересня шкільну освіту в місті представляють 38 закладів комунальної форми власності, із них – дві гімназії, 10 спеціалізованих шкіл, 18 загальноосвітніх, дві спеціальні школи для дітей з особливими потребами, шість навчально-виховних комплексів.
У 38 закладах загальної середньої освіти комунальної форми власності функціонує 1043 класів, у яких навчається 28890 учнів, із них 72 класи з інклюзивним навчанням та три спеціальні класи. Показник середньої наповнюваності класів у школах міста у новому навчальному році становить в середньому 28,16; у спеціальних закладах 10,7. На базі ССШ № 3 запроваджена вечірня форма здобуття освіти у двох групах та трьох класах (72 учні).
За технологічним профілем 460 старшокласників навчаються на базі міського міжшкільного навчально-виробничого комбінату.
До 1-х класів прийшли на навчання 1 вересня 3111 учнів (112 класи), до 10-х – 1268 учень (50 класів). Вчителі, які працюють у 1-х класах НУШ, пройшли курси підвищення кваліфікації,
Відсутні 10 класи в школі № 8, 11 класи – в школах № 3, № 26.
У дві зміни освітній процес здійснюють школи ССШ № 7, № 9, № 10, № 29, ЗОШ № 12, № 18, № 19, № 22, № 23, № 27.
У ССШ № 9 і № 29 та класичній гімназії організовано шестиденну форму навчання.
У відповідності до статті 7 ЗУ «Про освіту» мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Відбувається поступовий перехід на українську мову навчання. У 2020-–2021 навчальному році п’ять класів (141 учень) школи № 18 та вісім класів (251 учень) класичної гімназії функціонують як класи з російською мовою навчання.
Заклади освіти продовжують впровадження вимог концепції Нова українська школа. Враховуючи освітню реформу, здійснювалась перевірка готовності закладів освіти до роботи в умовах Нової української школи. Навчальні кабінети початкової школи забезпечуються засобами навчання та обладнання на суму 7,9 млн грн., із них 5,6 млн грн. – кошти державної субвенції, 2,3 млн грн. – кошти місцевого бюджету, 94,1 тис. грн. – кошти на виконання депутатами виборчих програм і доручень виборців.
У закладах освіти поступово створюються «зелені класи» для проведення навчальних занять на відкритому повітрі за сприятливих погодних умов.
Для успішного початку навчального року в умовах карантинних обмежень виділено з міського бюджету кошти на придбання захисних масок або щитків для працівників закладів, бактерицидних ламп, пірометрів на суму 3 млн гривень.
З метою моніторингу стану дотримання протиепідеміологічних заходів закладами загальної середньої освіти міста та визначення проблем, які потребують вирішення, управлінням освіти і науки , із 3 по 11 вересня було проведено анонімне онлайн-опитування, у якому взяли участь понад 550 респондентів. Узагальнені результати опитування надіслано директорам закладів загальної середньої освіти для опрацювання та вжиття дієвих заходів щодо усунення виявлених порушень.
Для підвищення цифрової грамотності вчителів закладів загальної середньої освіти, забезпечення ефективної роботи в умовах карантинних обмежень, 1294 педагоги міста пройшли базовий курс «Інтерактивне навчання: інструменти та технології для цікавих уроків» на цифровій платформі Дія.
Представник відділу охорони здоров’я перевіряла організацію проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників перед початком навчального року. На момент перевірки медичні огляди пройдені всіма працівниками закладів. Медичні кабінети наявні в всіх закладах загальної середньої освіти, дошкільної освіти, а у закладах позашкільної освіти сформовані аптечки невідкладної допомоги, які знаходяться у кабінетах, де займаються діти, або в спеціально відведених місцях .
Під час огляду закладів загальної середньої освіти до початку нового навчального року комісія відзначила, що в закладах освіти № 2, № 7, № 8, № 15, № 23, № 29, № 30, спеціальній школі, НВК № 11, № 41 в основному створено належні умови для організації безпечного харчування (за системою НАССР). За літній період проведено капітальний ремонт харчоблоків шкіл № 20, № 26, № 27, № 29, № 30, тривають ремонти в школах № 9, № 23. У відповідності до вимог НАССР капітально відремонтовані комори, кімнати для миття посуду, роздягальні та підсобні приміщення для працівників харчоблоку у закладах освіти № 1, № 2, № 7, № 8, № 10, № 15, № 18, № 25, установлено вентиляційну систему на харчоблоках шкіл № 8, № 17, № 23, № 27, НВК № 41.
У закладах, де організовано інклюзивне навчання, облаштовані кабінети психологічного розвантаження, логопедичні кабінети для здійснення корекційно-розвиткових занять. У ЗОШ № 8, № 6, № 17, № 29, НВК № 16, № 41, Піщанській ЗОШ створено умови для безперешкодного доступу учнів до приміщення закладу. У ЗОШ № 1, № 7, № 8, № 10, № 13, № 22, НВК № 16, № № 41 для учнів з вадами опорно-рухового апарату обладнано поручні, туалетні кімнати.
У закладах загальної середньої освіти № 3, № 7, № 8, № 20, № 24, №26, НВК № 16, № 41, облаштовані ресурсні кімнати, в ЗЗСО № 6, № 13, № 17 створено ресурсні куточки в кабінеті психолога, організовано куточки медіатеки в ЗЗСО № 17, № 26, № 29. На балансі НВК № 16 є мікроавтобус, яким здійснюється підвезення учнів з особливими освітніми потребами до закладу та додому.
Під час роботи у складі комісії з перевірки готовності освітніх закладів міста до нового навчального року спеціалістами відділу з охорони праці управління з питань праці особлива увага приділялась питанням дотримання правил технічної експлуатації електроустановок та начиння, що працюють під тиском, безпечності наявних будівель, споруд та обладнання, організації навчання та перевірки знань з питань охорони праці керівників і відповідальних осіб за охорону праці та працівників, веденню документації з охорони праці.
Сумським міським відділом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області керівництву та працівникам закладів надавалась консультативна та методична допомога стосовно усунення виявлених порушень, додатково проводилися інструктажі по дотриманню правил пожежної безпеки.
З метою забезпечення пожежної безпеки у закладах освіти здійснено лабораторні вимірювання контурів заземлення, придбання та перезарядка вогнегасників, придбання та перемотка пожежних рукавів, просочення вогнезахисним розчином дерев’яних конструкцій, повірка розподільчих коробок, відповідальними особами пройдене навчання з питань пожежної безпеки, сходові клітини дообладнано поручнями, встановлено протипожежні двері та люки, відновлено евакуаційне освітлення, виконано реконструкцію пожежного водогону. На виконання заходів спрямовано кошти тергромади в сумі 2,2 млн гривень.
Для підготовки закладів до роботи в осінньо-зимовий період виконано гідравлічні випробування та промивка систем опалення, обслуговування запірно-регулюючої арматури, повірка контрольно вимірювальної техніки, відповідальними особами пройдене навчання з питань експлуатації теплових установок і мереж на суму 3,8 млн гривень.
Виконано капітальні ремонти на суму понад 15 млн гривень, а саме: обладнання автоматичною системою пожежної сигналізації у ССШ № 2, № 3, ЗОШ №15, ЗДО № 10, № 14 (3,4 млн грн.); блискавкозахист у ЗОШ № 12, № 15 (509 тис. грн) ремонт приміщення у ССШ № 2, № 10, № 25, ЗОШ № 5, № 13, № 18, № 24, ЗЗСО №19, ЗДО № 8, № 14, № 16, № 17, № 18, № 21, № 3 № 26, № 27, № 33, 3 40, НВК № 9, № 11, № 42, ЦЕНТУМ, ЦННТМ, Спеціальна (3,7 млн грн.); харчоблоку/їдальні у ЗДО № 7, № 12, № 15, № 20, № 30, № 32, № 35, ЗОШ № 20, № 27, ССШ № 25, ЗЗСО № 26 (2,4 млн грн.); пральні у ДНЗ № 23, № 39 (240 тис. грн); інженерних мереж у ЗДО № 22, № 25,№ 36, НВК № 34, № 41, ССШ № 7, ЗОШ № 15 (980 тис. грн); будівлі ЗОШ № 8, ЗДО № 13 (357,28 тис. грн); території ЗДО № 1, № 19,№ 38 (265 тис. грн); покрівлі у ЗОШ № 15, НВК № 16, ЗДО № 25 (349 тис. грн); теплового пункту у ЗОШ № 18, ССШ № 29 (1,6 млн грн).
Тривають капітальні ремонти у дев’яті закладах освіти (5,7 млн грн.), а саме: приміщень В. Піщанська ЗОШ, МНВК, (1,7 млн грн.); їдальня/харчоблок ЗОШ № 8, № 23, ССШ № 9 (2,2 млн грн.); обладнання автоматичною системою пожежної сигналізації ССШ № 17 (1,4 млн грн.); покрівля ЗЗСО № 21, (1,1 млн грн.); пральні ЗДО № 3 (100 тис. грн), спортивного майданчика гімназії № 1 (950 тис. грн).
Вісім закладів освіти (ЗДО № 13, № 15, № 39, НВК № 9, № 34, ЗЗСО № 17, № 23, № 30) отримали державну субвенцію на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку на загальну суму 10,2 млн гривень.
У рамках реалізації програми «Спроможна школа для кращих результатів» за кошти субвенції з державного бюджету (1,2 млн грн.) та Сумської міської територіальної громади (899,3 тис. грн) у 2020 році здійснюється реалізація проєкту «Капітальний ремонт покрівлі з утепленням Комунальної установи Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 6, м Суми, Сумської області».
Таким чином, керівництвом міста, управлінням освіти і науки, керівниками закладів освіти проведено значну роботу щодо підготовки дошкільних, позашкільних закладів освіти до нового 2020–2021 навчального року, забезпечено виконання заходів, спрямованих на розвиток та вдосконалення освітньої галузі.