003.jpg

У рамках програми Ради Європи «Інтеркультурні міста України ІСС – UA» у «Романтиці» презентували друковане видання «Суми: інтеркультурний діалог».

Інтеркультурні міста (ІСС) – спільний проєкт Ради Європи та Єврокомісії, який спрямований на розвиток ідей і практичну реалізацію інтеграції переселенців і національних меншин у суспільне та культурне життя міста.

На початку березня 2016 року Суми першими в Україні приєдналися до мережі Інтеркультурних Міст. Потім велася робота з розробки Стратегії інтеркультурного розвитку міста.

У січні минулого року цей важливий документ, розроблений департаментом комунікацій та інформаційної політики спільно з ГО «Центр освіти впродовж життя», був затверджений рішенням сесії міської ради.

Презентація видання «Суми: інтеркультурний діалог» – наступний крок у реалізації політики інтеркультурності в Сумах. У книзі представлені історії про поляків, вірмен, грузинів, ромів, греків, євреїв, азербайджанців та кримських татар.

Директор департаменту комунікацій та інформаційної політики та співавтор видання Антоніна КОХАН привітала усіх присутніх та сказала, що це, дійсно, велика подія. Адже найперше завдання органів місцевого самоврядування – сприяти тому, щоб кожному жителю громади було в місті комфортно, зручно та затишно незалежно від віросповідання, національності та поглядів.

«Ця книга започатковує в Сумах інтеркультурний діалог та покладе початок доброзичливій розмові про те, як живеться в нас представникам різних національних меншин, як реалізуються їхні права й потреби, як вони інтегруються в українське середовище та як розкривають свій потенціал», – йдеться у вступному слові авторів Антоніни Кохан та Алли АКІМЕНКО.

Вірменську общину представляв Сергій АЛЕКСАНЯН, який вручив подяку Сумській міській раді та міському голові Олександрові ЛИСЕНКУ за роботу, яка проводиться у сфері інтеркультурності. Яскраву культуру ромів представляв Микола МОСКАЛЬОВ, який виконав декілька композицій під гітару. Співавтор видання Антоніна Кохан зазначила, що в Сумах проживає близько 120 представників грецької общини. Їх представляла Надія ФІЛОНЕНКО. За яскравим і традиційним вбранням Гіоргі ЦЕРЕТЕЛІ всі відразу здогадалися про те, що під час заходу будуть розповіді і про грузинів. А представники єврейської спільноти Тетяна МИРСЬКА і Єлизавета ШЕРСТЮК дарували гостям традиційну страву та виконали пісенний подарунок. Також присутні познайомилися з Софією ДРОЗД та історією її родини, членів якої ще минулого століття насильницьким методом було позбавлено дому. Багато сімей кримських татар так і не повернулися більше на свою Батьківщину, тому продовжують свою культуру в різних куточках світу.

Допомагали в реалізації ідеї та в розробці чудового та якісного продукту працівники «Видавничого будинку «Еллада». Інна ЩЕРБИНА привітала учасників презентації та подякувала авторському колективу за плідну та захоплюючу співпрацю. Вона побажала творчого натхнення для створення нових друкованих видань. 

Усі учасники проєкту висловили вдячність за те, що ця ініціатива допоможе зберегти найцінніше – спогади про цілі родини, про самобутні культури та про людські долі. Робота в цій сфері буде продовжуватися, зазначила Антоніна Кохан, адже це регламентовано Стратегією інтеркультурного розвитку Сум – міста, яке дружнє до всіх своїх мешканців.