004.jpg

У медичних закладах Сум для своєчасної та ефективної медичної допомоги хворим на COVID-19 розгортають додаткові ліжко-місця та збільшують кількість точок подачі кисню.

Про ситуацію з поширенням та протидією коронавірусу в Сумській міській територіальній громаді розповіли під час брифінгу начальник управління охорони здоров’я Олена ЧУМАЧЕНКО та завідувач відділення анестезіології з ліжками інтенсивної терапії КНП «Клінічна лікарня № 5» Ігор БАНДУРА.

Начальник профільного управління повідомила, що в Сумах спостерігається щотижневий приріст хворих на коронавірусну інфекцію і осіб, які потребують стаціонарного лікування. Для того, щоб мати змогу рятувати населення в умовах пандемії, в лікувальних закладах громади розгорнуто 492 ліжка для дорослого населення та 115 – для дітей. Усі вони забезпечені киснем. Резерв – 40 ліжок для дорослих і 95 для дітей. Але, як зазначила посадовець, є необхідність створювати більшу кількість кисневих точок: «На галузь охорони здоров’я під час засідання сесії міськради з бюджету громади були виділені кошти в сумі 23 млн грн. Це для закупівлі обладнання для лікувальних закладів, кошти для співфінансування проведення робіт із влаштування кисневих систем, буде створено резерв медикаментів на ті ліжка, які додаються, до моменту отримання фінансування від НСЗУ».

Олена Чумаченко сказала, що на стаціонарному лікування перебуває 493 сумчанина, 80% хворих – на кисневій підтримці. Саме тому в деяких медичних закладах Сум коштом бюджету громади збільшують кількість точок прямої подачі кисню, а у рамках державної субвенції, яку отримала Сумська область на кисневі системи, буде закуплено обладнання.

Вона акцентувала свою увагу на тому, що 93% хворих, які перебувають на стаціонарі, невакциновані. За увесь час пандемії на території Сумської міської територіальної громади тільки троє вакцинованих померли від ускладнень COVID-19 – це одна особа, старша 70 років, а дві особи – старші 80. Тому очільниця управління охорони здоров’я ще раз нагадала, що щеплення допомагає переносити коронавірус у більш легкій формі та уберегти людину від можливих тяжких ускладнень.

Завідувач відділення анестезіології з ліжками інтенсивної терапії КНП «Клінічна лікарня № 5» Ігор Бандура розповів, що цей заклад визначено опорним у лікуванні пацієнтів з коронавірусною інфекцією. Нараз там перебувають 273 пацієнти, з них лише 14 вакциновані, що становить близько 5%. У лікарні розгорнуто 12 ліжок інтенсивної терапії, адже велика кількість сумчан потребує саме такого лікування. За увесь час пандемії в закладі проліковано близько 3500 пацієнтів з коронавірусом, із них 525 – у відділенні інтенсивної терапії. Це свідчить про досить велику навантаженість на персонал і на обладнання. Але у співпраці з міською владою – заклад забезпечений і медикаментами, і обладнанням.

Також лікар назвав особливості перебігу цієї хвилі коронавірусу: «Ми бачимо, що вірус став більш агресивним, помолодшав вік пацієнтів, які потребують госпіталізації. Якщо раніше групою ризику були пацієнти старші 50 років, то зараз – це люди за 40 років із супутньою патологією (дисметаболічний синдром, артеріальна гіпертензія, порушення вуглеводного обміну, надмірна вага). На жаль, зовсім недавно у нашому відділенні помер молодий чоловік 42 років, батько двох дітей, який не був вакцинований. Вірус агресивний і в тому плані, що ми швидше бачимо появу ускладнень захворювання, – це пошкодженні легень (вірусна пневмонія) і поліорганна дисфункція (вірус пошкоджує нервову систему, нирки, шлунково-кишковий тракт). Все це дуже важко піддається лікуванню».

Підсумовуючи вищесказане, Ігор Бандура сказав, що лише одна пацієнтка, яка лікувалася у відділенні інтенсивної терапії, була вакцинована, але однією дозою вакцини. Всі решта вакцинованих, які потрапили на лікування до стаціонару (близько 5% від загальної кількості пацієнтів, що перебувають у медичних закладах), хворіють легше і майже без ускладнень. Вакцинація на приблизно 70% убезпечує від тяжкої форми хвороби і від смерті.

Завідувач відділення сумської лікарні закликав сумчан не займатися самолікуванням у домашніх умовах: «Велика проблема, коли в людини перебіг хвороби відбувається в середньому ступені важкості, але на амбулаторному етапі пацієнт отримав велику кількість антибіотиків та гормонів – і вже починаються ускладнення саме від такого неправильного лікування. Звертаю увагу на проблемі невиправданого прийому вищезгаданих препаратів».

Олена Чумаченко насамкінець нагадала про те, що в місті діють Центри масової вакцинації та пункти щеплень. Після переходу Сумщини до «червоної» зони епідемічної небезпеки зросла кількість людей, які хотіли б щепитися, – тому було ухвалено рішення збільшити число місць, де можна вакцинуватися.

Переглянути актуальну інформацію про такі місця, їхні графіки роботи та вакцини можна за цим посиланням.