Заступник міського голови Римма БИКОВА та начальник управління освіти і науки Неля ВЕРБИЦЬКА взяли участь у роботі Європейського регіонального саміту шкільного харчування.
Там де обговорювали питання поліпшення харчування дітей в школах, розвиток місцевих громад у цьому напрямку та необхідність формування культури здорового способу життя серед дітей.
Захід зібрав у Києві близько 500 високопосадовців, провідних фахівців і громадських активістів з України та інших країн Європи. Зокрема в роботі саміту взяли участь представники 20 міжнародних організацій.
Прем'єр-міністр України Денис ШМИГАЛЬ акцентував, що в Україні реалізуються 172 проєкти для створення комфортних умов приготування їжі та харчування для школярів. З цього навчального року безоплатне гаряче харчування доступне для всіх учнів початкових класів. Для цього уряд спрямував на місця 2 млрд грн.
Перша леді Олена ЗЕЛЕНСЬКА нагадала про ключові етапи запуску реформи ще до початку великої війни, та наголосила на важливості її продовження в умовах воєнного часу:
«Їжа – значна частина успіхів дитини у навчанні й житті. Тому ми зібрали за одним столом фахівців міністерства охорони здоров’я, міністерства освіти і науки, міністерства економіки, представників громадських організацій, експертів у галузі харчування, кухарів, лікарів, нутриціологів, дієтологів і почали діяти, крок за кроком», — сказала Олена Зеленська.
Міністр освіти і науки України Оксен ЛІСОВИЙ презентував чотири стратегічні цілі реформи шкільного харчування: посилення спроможності громад, модернізацію інфраструктури шкільних їдалень, розвиток кадрового потенціалу та комунікацію здорового харчування.
Міністр охорони здоров’я України Віктор ЛЯШКО розповів про новий Санітарний регламент та Постанову Уряду, що встановлюють норми харчування у школах.
У 2023 році Україна приєдналася до Коаліції шкільного харчування. Це глобальне партнерство урядів, міжнародних організацій, громадянського суспільства та приватного сектору, спрямоване на забезпечення всіх дітей здоровим, поживним і сталим харчуванням у школах, зокрема, розширення програм шкільних обідів, поліпшення здоров'я та успішності учнів, підтримка місцевих економік через закупівлю продуктів у місцевих фермерів.
Заступник міського голови Римма Бикова зазначила, що наразі школярі Сумської МТГ навчаються онлайн, проте, влада має подбати про те, аби заклади були якісно підготовлені до повернення до очного формату, зокрема йдеться й про належну організацію харчування учнів. Тож, вказана реформа активно реалізується у нашій громаді.
«Сумська громада подавала на конкурсний відбір на урядовому рівні харчоблоки в 11-ти школах, з яких робочою групою міністерства були відібрані вісім із них. Після проведення тендерних процедур та укладення договорів підряду у вказаних харчоблоках тривають капітальні ремонти, на які ми отримали 70% коштів з Державного бюджету як субвенцію, а залишок забезпечуємо в порядку співфінансування з місцевого бюджету. Усі ми розуміємо, що доки в усьому світі існують захворювання дітей, спричинені неправильним і нездоровим харчування, українська реформа шкільного харчування, спрямована на створення умов для належного розвитку учнів та збереження їхнього здоров’я, має реалізовуватись якнайкраще. Адже здоров'я наших дітей — це безумовний пріоритет», – сказала Римма Бикова.
Реформа шкільного харчування в Україні розпочалась у 2020 році за ініціативою першої леді Олени Зеленської. Її впроваджують з метою зниження рівня неінфекційних захворювань серед дітей, формування здорових харчових звичок і забезпечення рівного доступу до якісного харчування для учнів в школах по всій країні.