0004.jpg

Сумська міська рада отримала відзнаку Офісу Ради Європи в Україні за активне залучення мешканців і мешканок до процесу прийняття рішень та плідну співпрацю з проєктом «Зміцнення стійкості демократичних процесів через громадську участь під час війни та у післявоєнний період».

Відзнаку вручили під час конференції «Учасницька демократія: ключовий фактор стійкості України», яка стала заключним заходом проєкту, який тривав протягом 2023 – 2024 років.

На конференції партнерські пілотні громади та громадські організації презентували результати дворічної співпраці. Від сумської громади її учасником став начальник відділу управління суспільних комунікацій Андрій МОША.

Учасники конференції наголосили, що демократія участі відіграє життєво важливу роль у зміцненні стійкості України, зокрема, в умовах поточних викликів – від опору російській агресії до просування на шляху європейської інтеграції. Активно залучаючи громадян до прийняття рішень, Україна розвиває демократію, зміцнює довіру між владою та народом. Посилаючись на стандарти Ради Європи, важливо продовжувати впровадження інклюзивної та прозорої практики прийняття рішень в Україні, створюючи умови для участі громадянського суспільства на всіх рівнях у відновленні та розвитку країни.

Під час панелей тривав обмін досвідом за кількома базовими напрямками проєкту: зміцнення правової бази громадської участі, розробка учасницьких рішень у громадах, сприяння стійкості громад. Були презентовані результати розробки ефективних механізмів участі у прийнятті рішень на місцевому рівні, залучення громадян до напрацювання важливих рішень під час війни, а також сприяння стійкості громад та їх відновлення.

Організатори подякували сумській громаді, яка навіть в умовах війни розуміє важливість залучення мешканців та інститутів громадянського суспільства до співдії, до процесу прийняття рішень. І в цей складний час, спираючись на міцне підґрунтя попереднього досвіду, напрацювала та оновила сучасні інструменти й механізми громадської участі.

За системної підтримки та у співпраці з експертами Офісу Ради Європи Максимом ЛАЦИБОЮ та Максимом ЛУКІНЮКОМ, спільно з науковцями, громадськістю, завершено роботу над Статутом Сумської міської територіальної громади. Ухвалений міською радою, він покликаний допомогти трансформувати управління громадою на вищий рівень залученості мешканців та взаємодії – партнерства та громадського управління. Це кодекс громадської участі, у якому представлений оновлений сучасний спектр учасницьких інструментів та механізмів громадського контролю, визначені права, можливості та відповідальність для усіх категорій мешканців, зокрема молоді, захисників, ВПО, підприємців та багатьох інших.

Також у рамках проєкту надавалися консультації та експертна допомога щодо впровадження новацій у законодавстві з питань локальної демократії, народовладдя, підвищення рівня прозорості, відкритості та підзвітності влади, залучення громадськості до ухвалення рішень. А також презентували успішний досвід громад країн-учасниць Ради Європи та можливості його застосування в українських реаліях.

Проєкт «Зміцнення стійкості демократичних процесів через громадську участь під час війни та у післявоєнний період» був спрямований і на підтримку інститутів громадянського суспільства пілотних громад. Відібрані громадські організації пройшли навчання та тренінги, отримали гранти на реалізацію власних ініціатив й проєктів.

Під час конференції представниця ГО «Сумське громадське коло» Юлія ЯКУЩЕНКО представила результати проєкту «Active voice: відновлення громади», реалізованого у рамках гранту Ради Європи. Зокрема, напрацьовані пропозиції до плану відновлення Сумської міської територіальної громади, на основі дослідження рівня громадської участі, наявних викликів та можливостей. До процесу були залучені представники органів місцевого самоврядування, громадських організацій та громадськості.

Заключна конференція стала також майданчиком для обговорення подальшої співпраці з Радою Європи та підтримки у впровадженні політики громадської участі.

Адже саме громадська участь – одна з базових засад локальної демократії та розвитку територіальних громад. Вона є запорукою демократичної стійкості в Україні та створює умови для післявоєнного відновлення країни.