00010.jpg

У Сумах відбувся розширений семінар на тему «Доступність громадських просторів для маломобільних груп населення».

У заході, що відбувся в Офісі відновлення та розвитку, взяли участь заступник голови Ради безбар’єрності Сумської МТГ, заступник міського голови Римма БИКОВА, представники департаментів соціального захисту, забезпечення ресурсних платежів, інфраструктури міста, управління освіти і науки, організацій і компаній будівельної та архітектурної галузей, фахівці обласного управління архітектури, проєктних організацій, студенти профільних навчальних закладів, а також представники громадських об’єднань, які підтримують людей з інвалідністю.

Організували захід ГО «Добро перемагає» спільно з ГО «Місто розумних» та архітектурним бюро ТОВ «Крокус Інжиніринг».

Директор ГО «Добро перемагає» Дмитро НАТАЛУХА наголосив на важливості створення у Сумах доступності міського простору для маломобільних громадян, та розповів про проблеми, з якими стикнувся особисто під час реалізації власного проєкту.

«Наша організація ініціювала будівництво інклюзивного спортзалу для маломобільних груп населення у мікрорайоні Добровільна. Однак проєктант виконав роботу без виїзду на місце, не бачивши й не врахувавши місцевих особливостей. Хоча важливі елементи безбар’єрності були закладені у проєкті, вони не спрацювали, тож, проєкт довелось суттєво переробляти», — розповів Дмитро Наталуха. 

Консультант з питань безбар’єрного середовища, лікар-реабілітолог, один з авторів національних стандартів та державних будівельних норм Євгеній СВЄТ, під час доповіді зазначив, що питання доступності в Україні обговорюється вже понад 20 років. Попри наявність нормативних документів і програм, кардинальних змін у створенні безбар’єрного середовища досі бракує.

«Я працюю з військовими, які мають складні комбіновані поранення, але прагнуть жити повноцінно. Війна триває, і кількість таких людей зростатиме. Тому критично важливо створювати для них доступне середовище, організовувати їх повноцінне життя у безпечному громадському просторі, де дотримані чотири ключові фактори безбар’єрності: фізична можливість, фізична безпека, інформативність і навігація», — наголосив Євгеній Свєт.

Заступник міського голови Римма Бикова повідомила, що Рада безбар’єрності Сумської громади вже провела своє перше засідання. Наразі триває робота над Положенням про її діяльність, яке визначатиме функціональні повноваження.

«Сьогодні 83% українців вважають безбар’єрність ключовою цінністю нашого суспільства. Це означає, що влада має створювати середовище, комфортне для всіх. У Сумській громаді ми працюємо над тим, щоб забезпечити доступний і безпечний простір, зокрема — покращити доступ маломобільних груп до захисних споруд у закладах освіти та ЦНАП. Уже доручено облаштування пандусів, модернізацію сходових клітин відповідно до сучасних стандартів. У складі Ради безбар’єрності представлені громадські організації, що об’єднують маломобільні групи, і ми прагнемо враховувати їхні потреби», — зазначила Римма Бикова.

Вона також підкреслила, що реалізація проєктів з реконструкції та модернізації залежатиме від фінансування з боку Сумської МВА.

Під час семінару акцентували, що безбар’єрне відновлення України охоплює широкий спектр питань: доступність закладів соціальної інфраструктури, адміністративних установ, освітніх і медичних закладів, об’єктів культури та спорту.

Також важливими напрямами роботи є соціальна інклюзія для військовослужбовців та ВПО, освітня безбар’єрність для дітей у складних життєвих обставинах, перекваліфікація дорослих, цифрова доступність, соціальна економіка (створення робочих місць для ветеранів і ВПО) та безбар’єрна реконструкція об’єктів благоустрою у Сумській громаді та загалом в Україні.