У Сумах відбулось друге засідання Ради безбар’єрності при виконавчому комітеті міської ради.
У порядку денному засідання було заплановано до обговорення дев'ять питань.
На початку засідання начальник управління з розвитку та надання соціальних послуг департаменту соціального захисту населення Вікторія ЛИТВИНЕНКО повідомила про зміни в складі цього дорадчого органу. До Ради долучились директор ТОВ «Крокус Інжиніринг» Богдан ЛАЩ, член правління Сумської обласної організації Українського товариства сліпих Михайло МАКАРЕНКО, фахівець із питань створення безбар’єрного середовища, керівник відділу навчання орієнтування і мобільності в просторі ГО «Трініті Хаб» Євгеній СВЄТ, громадський діяч Ігор ТИТАРЕНКО, представник правового управління Ольга БОЙКО.
На засіданні обговлиили шість ключових питань. Зокрема, розглянули лист Сумської ОВА щодо інформування про відповідність критеріям діяльності надавачів соціальних послуг. Вирішили створити робочу групу з семи осіб, яка проведе відповідне обстеження. До її складу включать людей із порушеннями зору та осіб, які пересуваються на візках.
Також члени Ради безбар’єрності затвердили список об’єктів житлового фонду, де мешкають особи з інвалідністю, які належать до маломобільних груп населення, і мають потребу у влаштуванні пандусів. Департамент соціального захисту населення передав відповідну інформацію до департаменту інфраструктури міста, який сформував перелік із 21 об’єкта. Цей список Рада затвердила. Як зазначила заступник директора департаменту інфраструктури міста Аліна ЛЕВИЦЬКА, наступний етап – детальне опрацювання по кожному об’єкту для його подальшого включення до плану робіт.
Одне з найбільш обговорюваних питань порядку денного засідання – розроблення безбар’єрного маршруту. Аліна Левицька представила роз’яснення Міністерства розвитку громад та територій України й запропонувала два варіанти маршрутів: «Пансіонат для ветеранів війни – вул. Героїв Крут» та «Автовокзал – Залізничний вокзал». Ще один варіант представила заступник начальника управління архітектури та містобудування департаменту забезпечення ресурсних платежів Ольга БОНДАРЕНКО.
Учасники засідання висловили своє бачення та пропозиції. Начальник управління охорони здоров’я Олена ЧУМАЧЕНКО наголосила на необхідності врахування в маршруті комунальних закладів охорони здоров’я, зокрема тих, що мають відділення інтенсивної терапії та багатопрофільні лікарні.
Заступник голови Ради безбар’єрності, заступник міського голови Римма БИКОВА запропонувала членам дорадчого органу окремо опрацювати це питання, щоб підготувати узгоджений варіант маршруту.
«Пропоную підсумувати всі пропозиції та розробити максимально прийнятний маршрут. Якщо буде потреба, розбиватимемо його на окремі етапи та поступово реалізовуватимемо. Крок за кроком рухатимемось до створення безбар’єрного міста, щоб люди з інвалідністю мали доступні транспортно-пішохідні шляхи», – зазначила вона.
Окремо на засіданні обговорили облаштування доступності у закладах освіти та культури. Так, у ДНЗ № 23 «Золотий ключик» невдовзі зроблять зручний вхід на територію. Як повідомила начальник управління освіти і науки Неля ВЕРБИЦЬКА, роботи розпочнуться, щойно дозволять погодні умови.
Також цього року планують облаштувати функціональні засоби доступності у двох закладах Сумської публічної бібліотеки. Як зазначила головний спеціаліст відділу культури Олена КАРСУНКІНА, потреби маломобільних відвідувачів врахують під час ремонту ґанку у бібліотеці-філії № 4 (Медіатека) та вхідної групи у дитячій бібліотеці-філії № 3 ім. О. Столбіна.
За її словами, із 16 бібліотек громади наразі пандусами облаштовані вісім. Ще три мають безбар’єрний вхід. Ще у стількох же, де встановити пандуси неможливо, передбачено використання виносних конструкцій.
Департаменту інфраструктури міста доручили взяти на контроль ще один важливий об’єкт – тротуар біля приміщення ГО «Товариство допомоги особам з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень «Феліцитас». Крім того, КП «Електроавтотранс» опрацює можливість організації руху громадського транспорту в цій зоні.
Також на засіданні порушили питання про загальну доступність міської інфраструктури. Вирішили рекомендувати розпорядникам бюджетних коштів узгоджувати всі ремонтні роботи з Радою безбар’єрності – від реконструкції доріг до оновлення комунальних приміщень.