Заступник міського голови Римма БИКОВА приєдналась онлайн до засідання Національної Ради з питань безбар’єрності, де обговорювали ключові питання доступності в Україні.
Захід відбувся під головуванням Віцепрем’єр-міністра з відновлення – міністра розвитку громад та територій України Олексія КУЛЕБИ та за участі першої леді України Олени ЗЕЛЕНСЬКОЇ, представників профільних міністерств, Офісу Президента, міжнародних партнерів та сектору бізнесу.
Олена Зеленська, яка саме й започаткувала ініціативу «Без бар'єрів», наголосила, що, згідно з даними нещодавнього опитування Центру соціальних змін і поведінкової економіки, проведеного за ініціативою ЮНІСЕФ, 87% українців вважають безбар’єрність однією з ключових цінностей суспільства.
«Це колосальні зрушення в суспільній свідомості. Таку вмотивованість людей треба зберегти. Тому хочу сфокусувати на цьому нашу увагу – ось суспільний запит нарешті з’явився, не відповісти на нього не можна. Втрачену мотивацію піднімати навіть важче, аніж створювати з нуля», – зазначила перша леді.
Олексій Кулеба повідомив, що Уряд затвердив оновлений План заходів з безбар’єрності на 2025 – 2026 роки. Він враховує попередній досвід і нові виклики, зокрема ті, що виникли внаслідок воєнного стану. Наразі лише 22% публічного простору в Україні є безбар’єрним, тому ця проблема потребує системного вирішення.
«В умовах повномасштабної війни всі ми усвідомлюємо головний державний пріоритет — це оборона і підтримка фронту. Водночас питання безбар’єрності не може бути другорядним і не може бути відкладеним на потім. Навпаки — саме війна зробила його ще більш актуальним. І це питання справедливості, свідомості держави та поваги до громадян. Безбар’єрність — це потреба мільйонів людей», – наголосив Віцепрем’єр-міністр.
«Безбар’єрність — це не лише інфраструктура, а й культура взаємоповаги та рівних можливостей. Важливо не просто усувати фізичні перешкоди, а й створювати умови, в яких кожен, незалежно від віку, стану здоров’я чи інших факторів, почувається впевнено та має доступ до всіх сфер життя. Саме такою ми прагнемо зробити нашу громаду», — зазначила Римма Бикова, яка є заступником голови Ради безбар’єрності при виконавчому комітеті Сумської міської ради.
Посадовець наголосила, що участь у засіданні Національної Ради з безбар’єрності дає можливість переймати найкращий досвід і впроваджувати ефективні практики, які вже знайшли свою реалізацію або розпочали реалізовуватися.
На заході обговорили реалізацію проєктів із доступності у сферах освіти, медицини, праці, соціального захисту та ветеранської політики у 2023 – 2024 роках, а також представили нові ініціативи, спрямовані на створення безбар’єрного середовища як у державному, так і в приватному секторах.
Зокрема, Міністерством розвитку громад та територій України, Міністерством охорони здоров’я України, Міністерством у справах ветеранів України, Міністерством соціальної політики України, Міністерством оборони України, Міністерством культури та стратегічних комунікацій України, Міністерством освіти та науки України, Міністерством внутрішніх справ України, Міністерством цифрової трансформації України, Національним агентством державної служби, UNICEF, АТ «Ощадбанк», АТ «Укрзалізниця», ТОВ «Нова пошта» були представлені галузеві проєкти на 2025 – 2026 роки з усіх напрямків безбар’єрності, які містять пріоритети та виклики політики безбарʼєрності, що визначаються урядовим Планом заходів на 2025 – 2026 роки з реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні, затвердженим 21 березня 2025 року.
Попри те, що на цей час Суми не увійшли до пілотного урядового проєкту «Рух без бар’єрів», влада громади активно працює над покращенням доступності усіх рівнів. Зокрема, проводить аналіз реального стану інфраструктури, розробляє механізми впровадження засобів безбар’єрності та системи контролю за цим процесом, проводить роботу із розроблення безбар’єрних маршрутів та влаштування на соціальних об’єктах громади відповідних засобів для маломобільних груп населення.