0008.jpg

Концепт створення безбар’єрного маршруту (ББМ) у обласному центрі запропонують для підтримки на національному рівні.

Таке рішення ухвалили на позачерговому засіданні Ради безбар’єрності при Сумській обласній військовій адміністрації.

Передпроєктну пропозицію такого маршруту на засіданні представила заступник міського голови, заступник голови Ради безбар’єрності при виконавчому комітеті Сумської міської ради Римма БИКОВА.

Він лінійний і прокладений по проспекту Михайла Лушпи – від торгівельного центру «Атріум» до адмінбудівлі по вул. Харківська, 35, де розташовано Департамент соціального захисту населення, та від будівлі Департаменту соціального захисту населення до ТЦ «Берізка» – з прив'язкою до тролейбусних маршрутів № 5 та № 10А. Також він передбачає часткове географічне охоплення до пішохідних переходів на вул. Героїв Крут, максимально наближених до цього проспекту.

Його загальна протяжність – чотири кілометри (по два з кожної сторони).

У фокусі – не лише стан тротуарів, доріжок, а й об’єкти транспортної інфраструктури, соціальної сфери, заклади торгівлі, побуту, освіти, охорони здоров’я тощо, які розташовані як на самому проспекті, так й поруч з ним.

На жаль, сьогоднішня ситуація не задовольняє ані сум’ян, ані владу. За результатами оцінювання під час обходу проспекту, члени Ради безбар’єрності при виконавчому комітеті та посадовці виявили понад 180 порушень і відступів від нормативів. Департамент інспекційної роботи СМР вже отримав завдання працювати з суб’єктами підприємницької діяльності та іншими закладами щодо доопрацювання їх об’єктів хоча б елементарними засобами для полегшення доступу для усіх категорій сум’ян.

Концепція ББМ передбачає не лише перелік заходів, а й графік виконання робіт, орієнтовну вартість та джерела фінансування. За словами Римми БИКОВОЇ, орієнтований кошторис для реалізації задуму – близько 27 млн грн. Відповідні фінансові клопотання для виділення коштів з місцевого бюджету вже готують для Сумської міської військової адміністрації. Водночас потребує актуалізації (коригування) проєктно-кошторисна документація за деякими ділянками за маршрутом, виготовлена Департаментом інфраструктури міста СМР у 2020-2021 роках. Зрозуміло, що такий обсяг коштів лише бюджет громади не здатний забезпечити, тож дуже важливий пошук інших джерел, зокрема, й з боку державних інституцій.

У проєкті намагалися врахувати пропозиції представників Ради безбар’єрності при виконавчому комітеті СМР та громадських організацій, які опікуються проблематикою людей з інвалідністю.

Зокрема, планується розмежувати майбутні велодоріжки та зони для руху маломобільних мешканців громади. Передбачається облаштувати звукові маячки на важливих соціальних будівлях для орієнтації людей із слабим зором, а також доступ усіх жителів не лише до Департаменту соціального захисту населення СМР, але й інших підрозділів міської ради, розташованих у адмінбудівлі по вул. Харківська, 35. Розглядають варіанти облаштування безбар’єрних зупинок громадського транспорту із підвищеними посадковими платформами та захисними спорудами, розміщення інформаційних табло, зокрема, зі шрифтом Брайля, а також облаштування «звукових» світлофорних об’єктів у визначених місцях, маркування пішохідних переходів та інше.

Нагальне завдання – і можливості надання послуг із перекладу жестовою мовою для відвідувачів соціальних установ і закладів. У цьому може допомогти й співпраця за програмою EGAP (Фонд Східна Європа) у рамках цифровізації громади.

«Цей безбар’єрний маршрут – базовий, найбільш реальний для виконання у найближчій перспективі. Але це лише перший крок для подальшого перетворення території громади на безбар’єрний простір. Тож ми рухаємося поступово і переконані, що маємо забезпечити для усіх верств мешканців нашої громади доступ без будь-яких обмежень та перепон», – наголосила Римма Бикова.

Під час обговорення документа заступник міського голови підкреслила, що це – лише концепт, адже над його розробкою працювали усього пару тижнів, тож міська рада запрошує усіх зацікавлених долучитися з рекомендаціями чи пропозиціями до подальшої роботи над ним.

За результатами позачергового засідання обласної Ради безбар’єрності передпроєктну пропозицію нашої громади направлять для подальшої підтримки, зокрема, й фінансової, на національному рівні.