Про це йшла мова під час зустрічі керівництва громади з Жаном-Крістофом БОНІ, засновником та директором Благодійного фонду «TIM4ЮА».
До обговорення долучилися в. о. міського голови Артем КОБЗАР, заступник міського голови Римма БИКОВА, депутат міської ради Ірина ДЯДЕНКО.
Директор Фонду розповів, що «ТIМ4ЮА» у партнерстві із гуманітарною структурою ООН - ОСНА «Ukraine Humanitarian Fund» та локальними неурядовими організаціями впроваджує в України проєкт «Надання екстреної допомоги та підтримки евакуацій» (EASE). Для його реалізації створено Коаліцію TERA («TIM4ЮA», БО «Схід SOS», БО «Координаційний гуманітарний центр», БФ «Янголи Спасіння»), члени якої об’єднують свій досвід i потенціал, щоб заповнити прогалини в гуманітарній допомозі мешканцям прикордонних областей України, зокрема, під час евакуації вразливих верств населення та розміщення в належно обладнаних пунктах із забезпеченням всім необхідним для безпечного та гідного проживання.
Сумська громада — теж у фокусі уваги фонду, враховуючи її наближеність до зони бойових дій та триваючу евакуацію жителів прикордоння. В ході діалогу пана Боні цікавила організація перебування переміщених осіб в місті, їх подальша евакуація, співпраця влади громади з Урядом, міжнародними гуманітарними місіями та інституціями в цьому напрямку. «Ми приділяємо увагу вашій громаді, яка має підвищені ризики для мешканців і тих, хто сюди прибув. І водночас забезпечуємо координацію з великими міжнародними та урядовими організаціями і установами, дипломатичними представництвами, благодійними та гуманітарними організаціями. Тож можемо поєднати наші зусилля, аби ваші потреби та проблемні питання завдяки цьому вирішувалися більш ефективно та оперативно», - наголосив Жан-Крістоф Боні.
Артем Кобзар подякував за вагому політичну, військову, гуманітарну підтримку, яку надає Франція нашій країні, за солідарність з українським народом. Він зауважив, що Сумська громада продовжує потерпати від ворожих ударів, від яких мають місце пошкодження інфраструктури та страждають мешканці. Влада робить все залежне, аби оперативно усувати наслідки атак, мінімізувати завдані збитки, допомагати постраждалим. Водночас Суми надають прихисток переселенцям та евакуйованим з прикордоння інших громад.
У місті діє центр для реєстрації, оформлення документів переселенців, надання їм допомоги та подальшої релокації. Організовані місця для тимчасового безоплатного розміщення ВПО тощо. Але велика кількість жителів прикордонних громад залишаються у Сумах, що потребує додаткових ресурсів для забезпечення їх перебування. Наразі у Сумській міській територіальній громаді налічується понад 31 250 ВПО.
Значну допомогу громаді надають благодійні, гуманітарні організації, які намагаються швидко відгукуватися на потреби громади як під час ліквідації наслідків ворожих атак, так і для організації перебування переселенців і евакуйованих з прикордоння. За підтримки Міжнародного Червоного Хреста та Товариства Червоного Хреста в Україні вже розпочато облаштування модульного містечка для переселенців.
Артем Кобзар подякував за цю допомогу, але водночас погодився, що допомога у координації дій на національному та урядовому рівні була б дуже доречною і змогла б максимально ефективно та оперативно акумулювати усі наявні ресурси для цього.
В той же час, Жана-Крістофа Боні цікавили потреби та проблемні питання громади у цьому напрямку, можливості та ресурси для організації релокації людей з інвалідністю та інших вразливих категорій населення.
Представники сумської громади під час діалогу також озвучили низку інших нагальних потреб громади, зокрема: облаштування в укриттях закладів освіти місць для перебування постраждалих від ворожих атак мешканців прилеглих будинків у випадку потреби у ночівлі; забезпечення додатковими укомплектованими наметами, біотуалетами тощо для обладнання місць ліквідації наслідків ворожих атак для мешканців та осіб, задіяних на аварійно-рятувальних та відновлювальних роботах; формування додаткових резервів будівельних та інших матеріалів з метою оперативного використання для тимчасового закривання теплових контурів пошкодженого житла сум’ян; забезпечення умов гідного перебування переселенців та евакуйованих мешканців у місцях тимчасового безоплатного розміщення шляхом їхнього укомплектування меблями, наборами посуду, світильниками, електрочайниками, мікрохвильовками, холодильниками, продуктовими та гігієнічними наборами тощо.
Важливим є і забезпечення достатньою кількістю транспорту для перевезення маломобільних жителів, а також дітей.
Артем Кобзар зауважив, що відновити фізичне та ментальне здоров'я малечі міг би і їх відпочинок за кордоном, а юним спортсменами — можливість тренуватися та брати участь у міжнародних змаганнях на території держав, що не перебувають у стані війни.
Наприкінці зустрічі усіма учасниками було узгоджено, що перелік потреб та проблемних питань буде викладено письмово, а пан Жан-Крістоф Боні, своєю чергою, запевнив як у своїй підтримці та допомозі у їх вирішенні, так і в сприянні до налагодження більш ефективної взаємодії місцевої влади та гуманітарних організацій.